Projekt 4/2005 – Dětský domov Holice

Termín dokončení: 30.09.2005

Obdarovaný: Dětský domov Holice

Dojmy z předávání

Ve čtvrtek 28.12.2005 jsem se vydala do Holic v Čechách, města ve VČ asi 20 km od Pardubic. Dětský domov, který byl cílem mé cesty, vede pan ředitel Mgr. Milan Hloušek, mimo jiné velice sympatický pán, který mi věnoval nezaslouženou pozornost. Provedl mne po celém domově (hernách, pokojích, jídelně), půjčil mi kroniku událostí DD, abych si mohla vytvořit ucelený obrázek života dětí.

Děti bydlí ve dvou až tří-lůžkových pokojích, mají 4 společenské místnosti – herny, prostornou jídelnu, velkou zahradu… V domově žije 36 dětí, zúčastňují se různých akcí a soutěží a v mnohých vítězí – a tady se zastavím a budu citovat z almanachu, který byl vydán u příležitosti letošního 75letého výročí DD: m.j. děti „vyhrály 2 stavebnice Lega za inzerát: Vyměním luxus 17+1 s příslušenstvím, jídelnou, prádelnou, telocvičnou, zahradou a průlezkami za 1+1 s mámou a tátou. Zn.: Je nás 36!“

Většina dětí byla na období Vánoc u svých blízkých a většina zůstavších chlapců řádila ve sněhu s tvrzením, že jej odklízí. Popovídala jsem si tedy s několika menšími dětmi, které se mi pochlubily svými vánočními dárky. Pokud mohu posoudit, hračky i naše obrázky se velice líbily a p. ředitel přislíbil, že mi ještě připošle pár fotografií, až budou výšivky zdobit stěny DD.

Z níže uvedených fotek si samy uděláte obrázek místa, kam vaše výtvory putovaly – jsou to již jmenované herny a jídelna. V každé z těchto místností je ozdobený stromeček, v každé jsou cítit Vánoce. Já jsem se jménem spolku „Křížek dětem“ zapsala roztřesenou rukou do návštěvní knihy, ale kromě svého podpisu jsem tam nechala i kus svého srdce a věřím, že se tam někdy vrátím, byť jako soukromá osoba.

Codik